Advertisement

User talk:Dori

From Academic Kids

This content is meaningful only on Wikipedia.org (http://en.wikipedia.org)

Note: You can use the Post a comment (http://www.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&action=edit&section=new) link to post at the bottom and include a section name. Please sign your messages by typing ~~~~. I will probably reply at your own talk page, but I reserve the right to reply here :)

Old messages have been removed - Archives

200320042005
2003-10-18 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=1588938)
2003-11-30 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=1850233)
2004-01-02 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=2081289)
2004-02-01 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=2279233)
2004-02-21 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=2471790)
2004-03-15 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=2785594)
2004-03-26 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=2947050)
2004-04-30 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=3401917)
2004-05-31 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=3815460)
2004-07-29 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=4907423)
2004-09-22 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=6366848)
2004-11-04 (http://en.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=User_talk:Dori&oldid=7125482)
2005-01-02 (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=User_talk:Dori&oldid=9044111)


Contents

Wikisource and Wikibooks

Hey Dori. Last month, you wrote that original papers can be submitted to Wikisource or Wikibooks, but I see that Wikisource is concerned with transcribing works that already exist, and Wikibooks is concerned with writing textbooks for the classroom, unless I'm mistaken. Is there another Wiki project for original material. Decius 07:46, 24 Jan 2005 (UTC)

Thanks Dori, I'll try those options. Decius 06:50, 25 Jan 2005 (UTC)

Hipi Zhdipi

Rreth bllokimit te adresave ne Wikipedia n gjuhen shqipe. Me ke bllokuar IP adresen, nuk e di pse. --Hipi Zhdripi 01:29, 29 Jan 2005 (UTC)


_

Hi, thanks for the nice welcome! I'm thinking about creating an article on the "Walla Walla Massacre" based on a 1879 article in one of my books' appendix. I would basically summerize the article, perhaps listing it at the end under the heading of "sources". Thoughts? ~peace, Schwael 00:47, 30 Jan 2005 (UTC)

Thanks for the advice! Check out what i made: Walla Walla Massacre! ~peace, Schwael 04:01, 30 Jan 2005 (UTC)

Thanks

Thanks for the welcome back. Daniel Quinlan 00:29, Jan 31, 2005 (UTC)

Napoleon Bonaparti

It would be both pleseant and good if you could translate this article from albanian to english. You can take all the time you need, of course it depends if your willing to translate the article for me so I can spread it to many english forums. Tung! --Albanau 20:10, 2 Feb 2005 (UTC)

PREJARDHJA ARBĖRESHE

Adolf Thieres ishte personalitet i shquar i kohės se tij, historian i dėgjuar francez i cili ka shkruar dhe historinė e revolucionit francez dhe qė mė vonė u bė President i Francės. Nė kujtimet e tij, Adolf Thieres shkruan: Kur Josef Bonaparti, vėllai i madh i Napoleon Bonapartit u bė mbret i Napolit mė 1806, shqiptarėve tė Napolit qė shkuan pėr t'i uruar mirėseardhjen u tha: Edhe familja Bonaparti ėshtė me origjinė arbėreshe. Mbi origjinėn e familjes Bonaparti shkruan edhe profesor Robert d'Angely me origjinė nga Korsika nė veprėn e tij 'Enigmat e origjinės sė racave dhe tė gjuhėve tė pellazgėve, arianėve, helenėve, etruskėve, grekėve dhe shqiptarėve'. Libėr prej 7 vėllimesh dhe i arrirė pas mbi 30 vjet pune. Nė faqen 113-117 shkruan se Napoleon Bonaparti ishte shqiptar ashtu si ishte Aleksandri i Madh dhe Skėnderbeu. Ky profesor i dėgjuar korsikan shton se mbiemri i vjetėr i Bonapartit ka qenė 'Kalė-miri' dhe jo Kalimeros, ana e mirė si e bėnė grekėrit.

ENCIKLOPEDIA GREKE

Sipas enciklopedisė sė madhe greke 'Piros' vėllimi i tretė, Athinė 1929, faqe 413-425, thuhet se: Shtrirja e shqiptarėve nė drejtim tė Peloponezit (Moresė) ėshtė zgjeruar nga shekulli XIV. Sipas kėsaj enciklopedie, nė Peloponez u krijuan krahina banimi tė reja si: Mani, Bardhunja, Lala, Filati, Hekali, Lopėsi. Edhe sot dihet qė njė lagje e Himarės ėshtė shpėrngulur nė krahinėn e Pelopenezit dhe krijuan Manin. Shqiptarėt qėndruan nė Peloponez (nė More) rreth grekėrve dhe mbiemri i Napoleonit (Kalė-mirė) ėshtė kuptuar shtrembėrisht nga grekėrit nė kallomeros (ana e mirė). Me zbritjen e vazhdueshme tė ushtrive tė panumėrta osmane nė Peloponez, njė pjesė e shqiptarėve u largua nėpėrmjet detit drejt Italisė sė Jugut e arritėn deri nė Korsikė. Stėrgjyshi i Napoleon Bonapartit, sipas shpjegimeve qė i jep ish-presidenti francez Adolf Thiers, ishte me origjinė nga njė fshat i tillė arbėresh i Korsikės. Edhe avokati i dėgjuar korsikan, mbrojtės i Gjergj Dimitrovit, nė gjyqin e Laipcigut, De Moro Xhaferi ka qenė nga njė katund arbėresh. Kjo faktohet nga vetė goja e tij kur iu pėrgjigj jurisė franceze: Unė do tė shkoj nė Laipcig dhe do tė mbroj Gjergj Dimitrovin. Nė qoftė se do tė mė vrasin, haka do tė mė merret si arbėresh qė jam nė origjinė. Dėshmia mė interesante vjen nga njė aristokrate franceze me origjinė maniote, dukesha D'Abrantes, lindur nė Montpelje me emrin Josephine Permon Stefanopuli de Comene. Ajo vinte nga njė familje me origjinė maniote, e cila pėr shkak tė gjakmarrjeve tė shumta me klanet e fuqishme tė Manit vendosi tė shpėrngulej dhe tė vendosej nė Korsikė, ashtu si shumė familje tė tjera nga Mani, 150 vjet para periudhės sė Napoleonit. Nė kujtimet e saj tė pėrmbledhura nė 28 volume, me titull 'Revolucioni, Perandoria dhe restaurimi', ajo formuloi teorinė e pranuar nga historianėt e kohės tė prejardhjes korsikano-maniote tė familjes Buonaparte. Ishte ajo qė deklaroi se mbiemri Buonaparte ishte njė italianizim i fjalės greke kalimeros dhe se Buonaparte nuk ishte nga Trevizo, por nga Mani. Pėr sa kohė ishte gjallė Napoleoni, ai nuk e pėrgėnjeshtroi tezėn e dukeshės pėr origjinėn e tij.

SHQIPJA DHE NAPOLEONI

Njė nga gjeneralėt mė besnikė tė Napoleon Bonapartit, ka qenė edhe mareshalli Neji. Kur Napoleoni e qortonte Nejin, fjalėt i shoqėronte dhe me disa sharje tė njė gjuhe tė huaj, qė mareshal Neji dhe shokėt nuk e kuptonin. Cila ishte kjo gjuhė? Pėrgjigjia e kėsaj pyetje eshte tek vepra e Leo Freundrich, 'Golgota Shqiptare' nė faqen 37.

A E NJIHTE NAPOLEON BONAPARTI HISTORINĖ E SHQIPĖRISĖ?

Nė hartat topografike ushtarake tė tij, trevat tokėsore qė shtriheshin qysh nga Sllovenia deri nė Detin Jon Napoleoni i kishte quajtur Iliri. Edhe sot nė Slloveni mjaft hotele dhe rrugė janė emėrtuar me fjalėn Iliri. Ky perandor i lindur nė Korsikė, konkretisht nė Ajaccio, e ka ditur se shqiptarėt dhe korsikanėt kanė zakone tė pėrbashkėta nė lidhje me besėn, hakmarrjen, mikėpritjen etj. Prandaj pėr tė mbrojtur pėrfaqėsuesit e tij, si Pukėvillin e tė tjerė, nė shtetin autonom tė pashallėkut shqiptar tė Janinės sė Ali Pashė Tepelenės, nuk ishin tė rastit kėshillimet e vazhdueshme qė Napoleon Bonaparti i jepte konsullit tė vet qė tė ruhej nga dinakėritė e Aliut, duke i thėnė: 'Ruaju nė qoftė se nuk ta ka hedhur'. Megjithate ai e ndihmoi Ali Pashanė ne ēdo drejtim shteteror dhe ushtarak.

SI SHPJEGOHEN MASAKRAT QĖ KANĖ KRYER FORCAT FRANCEZE NĖ EGJIPT KU MIDIS TĖ MASAKRUARĖVE KA PASUR EDHE SHQIPTARĖ?

Ushtarėt francezė kanė zhvilluar luftime tė pėrgjakshme me ushtrine osmane, sidomos nė Tabor, gjatė pranverės sė vitit 1799. Gjithashtu, beteja tė pėrgjakshme janė zhvilluar edhe nė ujėrat e Egjiptit nė afėrsi tė Abukirit ku forcat detare franceze, tė komanduara nga admirali Brueys, u ndeshėn rreptazi edhe me forcat detare angleze tė komanduara nga admirali i dėgjuar Orcio Nelson. Nė tė gjitha kėto luftime detare u vra dhe admirali francez Brueys. Edhe nė luftimet tokėsore, francezėt pėsuan humbje tė mėdha nė ushtarė, sepse nuk ishin mėsuar me dherat afrikane. Atje u vra edhe gjenerali i dalluar Kleber. Forcat ushtarake frenceze, tė egėrsuara, me nė krye gjeneralin Andreossi, kėrkonin me kėmbėngulje tė arrinin fitoren, duke mos kursyer kėshtu edhe masakrat masive. Midis ushtarėve osmanllinj nė Egjipt ka patur edhe mjaft luftėtarė shqiptarė. Ata vazhdonin t“i mbronin me trimėri kėshtjellat qė iu ishin besuar. Komanda ushtarake franceze, me nė krye Andreossin, nė pamundėsi pėr t“i hedhur nė dorė kėshtjellat me forcėn e armėve, u premtoi tė rrethuarėve, luftėtarėve shqiptarė, si tė huaj qė ishin se do t“i linin tė lirė tė largoheshin sė bashku me armėt e tyre, mjaft qė ata tė dorėzonin kėshtjellat. Shqiptarėt e besuan njė gjė tė tillė dhe dolėn kėshtu nga kėshtjellat tė armatosur, por general Andreossi i preu nė besė, i ēarmatosi rrugės dhe njė pjesė tė tyre e pushkatoi nė deltėn e Nilit. Thuhet se Napoleon Bonaparti, kur u vu nė dijeni, e dėnoi pabesinė e gjeneralit tė tij dhe e pėrkufizonte kėtė fitore me masakėr me kėto fjalė: 'Ushtari francez nuk ėshtė mėsuar tė korrė fitoren mbi kundėrshtarėt, duke i mashtruar dhe ēarmatosur nė befasi'. Njėkohėsisht, kėtij gjenerali i mori edhe medaljonin prej gurėsh tė ēmuar qė vetė ja kishte dhėnė.

Tartaria neolithic clay token decyphering

My name is Eugen Rau ; don't know how happened, butI got involved in the work of decyphering one of those token (the round one ).I am advancing very well but I need to discuss upon my results with some specialists in order to find the only one original variant of the text (in fact only the writer knew what he wrote exactly). eugen_rau@hotmail.com

I have no idea what that means? Dori | Talk 14:28, Feb 4, 2005 (UTC)

This is adressed to Dori,wich I suppose to be albanian ,and to other albanians.My decyphering of those old neolithic tablet/token conducted me for the very begining to words wich can be found in those languages:euskara,albanian,lituanian,slavian.As my searches advanced,I was supposing that in those very remote times (5.000 BC) in Vinca area was used a language from wich derrived:tracian,dacian,albanian and possible other languages,but I am not sure.The language is akin to albanian.That's mean that the albanian language is in the most linguistic vicinity,or from all languages is approaching most.Maybe from this language,albanian survived so many years cause of peculiar conditions (mountains,remote places),as euskara survived.These are in my opinion the relics of a common language spoken in paleolitic times from Balcan to Iberia.The text is begining from the folowing letters : KD S PR O L HR(or RH) and the group of Q,Z,G(in fact the last-one could be:C,G,orL).This is why I am giving you the letters,cause as you are native albanians,or speakers,you can comment my proposed text: ET KUDO SI PARA(old PARO) LO HER KU ZGAU. Excuse-me for the translation: AND WHERE YOU ARE..FROM NOW_ON YOU SLEEP..TIME WHEN GO PITT(ing).This token was found in the village named Tartaria,inRomania in 1961.Beside this token was found an dissasembled ,cremated human skeleton,presumed of a female,55 y.o.You are realising is the most possible serious matter.So,I am asking you for help,sustaining,make this known,and fight,along with me.Make this kwown to media and to Decius for I have a great respect too.

should have read this

The driver should have read Car Accident Secrets at caraccidentsecrets.com

MediaWiki Shortcuts

Modular electronics diagrams

What do you think of this proposal?

Wikipedia:Village_pump_(proposals)#Modular_electronics_diagrams

Please leave comments there. Just bringing this to the attention of a handful of people who might care... - Omegatron 00:57, Mar 6, 2005 (UTC)

Counties of Albania

County of ... -> ... County would be more common according to Wikipedia_talk:WikiProject Subnational entities Do you see a problem if this would be renamed? Would be nice if you could reply there. regards Tobias Conradi 06:26, 7 Mar 2005 (UTC)

Template:Inuse

I see that you edited Template:Inuse on 2004 Mar 20 to include something you described as a self-link. Can you tell me the purpose, and if you feel it has altered in the most recent version of this template? — Xiong (talk) 18:52, 2005 Mar 29 (UTC)

Bot

Your File upload bot is now marked with a bot flag on the commons. If you ever need this removed, please ask at m:requests for permissions. Angela. 01:54, Apr 13, 2005 (UTC)

Chicago

Because of your work with the Chicago article I'd like you to take a look at it if you have the time & desire. It is currently up for Peer Review (see Chicago Talk) and I would enjoy hearing your feedback to help us all guide the growth of this article. Jasenlee 01:18, Apr 14, 2005 (UTC)

Image:CMOS NAND.png

Image deletion warning The image Image:CMOS NAND.png has been listed at Wikipedia:Possibly unfree images. If the image's copyright status cannot be verified, it will be deleted. If you have any information on the source or licensing of this image, please go there to provide the necessary information.

Burgundavia (✈ take a flight?) 09:23, May 27, 2005 (UTC)

Media:Take Five.ogg

Media deletion warning The media Media:Take_Five.ogg (http://en.wikipedia.org/wiki/Media:Take_Five.ogg) has been listed at Wikipedia:Images and media for deletion. If you feel that this media should not be deleted, please go there to voice your opinion.
¦ Reisio 04:28, 2005 Jun 21 (UTC)
Navigation

Academic Kids Menu

 • Art and Cultures
  • Art (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Art)
  • Architecture (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Architecture)
  • Cultures (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Cultures)
  • Music (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Music)
  • Musical Instruments (http://academickids.com/encyclopedia/index.php/List_of_musical_instruments)
 • Biographies (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Biographies)
 • Clipart (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Clipart)
 • Geography (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Geography)
  • Countries of the World (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Countries)
  • Maps (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Maps)
  • Flags (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Flags)
  • Continents (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Continents)
 • History (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/History)
  • Ancient Civilizations (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Ancient_Civilizations)
  • Industrial Revolution (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Industrial_Revolution)
  • Middle Ages (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Middle_Ages)
  • Prehistory (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Prehistory)
  • Renaissance (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Renaissance)
  • Timelines (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Timelines)
  • United States (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/United_States)
  • Wars (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Wars)
  • World History (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/History_of_the_world)
 • Human Body (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Human_Body)
 • Mathematics (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Mathematics)
 • Reference (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Reference)
 • Science (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Science)
  • Animals (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Animals)
  • Aviation (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Aviation)
  • Dinosaurs (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Dinosaurs)
  • Earth (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Earth)
  • Inventions (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Inventions)
  • Physical Science (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Physical_Science)
  • Plants (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Plants)
  • Scientists (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Scientists)
 • Social Studies (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Social_Studies)
  • Anthropology (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Anthropology)
  • Economics (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Economics)
  • Government (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Government)
  • Religion (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Religion)
  • Holidays (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Holidays)
 • Space and Astronomy
  • Solar System (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Solar_System)
  • Planets (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Planets)
 • Sports (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Sports)
 • Timelines (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Timelines)
 • Weather (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Weather)
 • US States (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/US_States)

Information

 • Home Page (http://academickids.com/encyclopedia/index.php)
 • Contact Us (http://www.academickids.com/encyclopedia/index.php/Contactus)

 • Clip Art (http://classroomclipart.com)
Toolbox
Personal tools